presety lifestyle

Presety to nic innego jak ustawienia wstępne naszej obróbki. Nie jest to coś, co nam obróbkę zastąpi. Jest to środek do ułatwienia pracy, do nadania spójności, do stworzenia własnego, unikalnego stylu. Są źródłem naszej nauki i podstawą do poznania własnych preferencji oraz ukształtowania stylu retuszu.

Kiedy zaczynałam swoją długą przygodę z fotografią, to byłam “dzieckiem fotoszopa”. Obrabiałam zdjęcia tylko w tym programie, korzystając z akcji (fotoszopowe presety :P), więc Lightoom był dla mnie czarną magią i dopiero od kilku lat tak naprawdę zaczęłam się go sumiennie uczyć. Na początku bardzo cierpiałam próbując ogarnąć działanie tych wszystkich suwaków, zależności i krzywych. Postanowiłam kupić sobie preset i zacząć w ten sposób, bo inaczej pewnie walnęłabym tym w cholerę i na tym by się skończyło.

Jakież było moje zdziwienie! Nałożyłam preset na swoje bardzo stare, wygrzebane z odmętów komputera zdjęcia z wakacji… i to było to! Od razu wyglądało inaczej! Zapragnęłam każde moje stare zdjęcie obrobić na nowo, bo te zdjęcia w nowej odsłonie miały w sobie to coś. Nie wiedziałam na początku kompletnie z czego to wynika, ale cieszyłam się, że moje fotografie zyskały nową twarz. W tym “młodzieńczym” entuzjazmie nieco się zagalopowałam, bo jeden preset nie okazał się lekiem na całe zło…

Na jednym nie podchodził mi odcień niebieskiego, na drugim zaś nieco inaczej widziałam budynek na pierwszym planie. I co teraz? Mam kupić inny preset? Tak też zrobiłam. Zaopatrzyłam się w trzy różne presety i na jakiś czas wystarczały. Ale brakowało mi tam “mojego” pierwiastka. Pamiętam, że wtedy kompletnie nie miałam pojęcia, które z funkcji programu robią taką różnicę na zdjęciu. Zawzięłam się i zaczęłam analizować.

Po czym przepadłam…

Zrozumiałam w końcu co się dzieje na danym zdjęciu. Jak sprawić aby zakupione ustawienia pasowały do większości zdjęć, a nie tylko do kilku. Nauczyłam się tworzyć własne presety i częścią z nich dziele się w moim sklepie :).

Kolekcja z resztą stale rośnie, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli zdecydujesz się na zakup – kombinuj przy nich! Zmieniaj poszczególne ustawienia i dostosowuj pod siebie. Tak najłatwiej będzie Ci poznać Twój styl i dopasować posiadane presety do zdjęć, nad którymi właśnie pracujesz.

wstęp

Jak dopasować presety?

Dopasowanie presetu do zdjęcia jest kluczowe. Nawet jeżeli kupicie najdroższy, najbardziej polecany preset to istnieje szansa, że po prostu nie będzie on pasować.

A wszystko zależy… od Twojego zdjęcia. Nie od presetu. Fotografia wyjściowa jest bardzo kluczowa. Zazwyczaj preset źle wygląda na zdjęciu przez światło. Przykładem może być preset, który zakupiłam dawno temu. Ależ byłam zła… Dopiero później nauczyłam się, że muszę go dopasować.

Byłam bardzo zawiedziona i długo pozostawałam zjeżona. Ale kiedy nauczyłam się manipulować ustawieniami osiągnęłam super efekt. Zmniejszyłam ekspozycję światła, dodałam więcej cieni i od razu preset wygląda inaczej.

Można też pójść o krok dalej i zmienić na przykład odcień zieleni na inny. Może wziąć pod lupę krzywe? Lub może to dane będzie wyglądać lepiej, jak będzie miało cieplejszy ton?

zdjęcie z samym presetem

zdjęcie po dopasowaniu

Dostosowanie intensywności presetu

Jak dopasować presety?

Najłatwiejszym sposobem na dopasowanie presetu jest zmniejszenie lub zwiększenie jego intensywności. Po nałożeniu presetu na zdjęcie możemy dowolnie manewrować suwakiem na załączonym screenie.

Dzięki temu zdjęcie będzie wyglądać naturalniej, jeżeli uważasz, że czegoś jest “za dużo”.

W aplikacji Lightroom Mobile wystarczy nacisnąć na miniaturę presetu. Pojawi się wówczas suwak do regulacji.

W aplikacji na komputer suwak do regulacji znajduje się nad listą wszystkich wgranych presetów, pod zdjęciem podglądu.

Zmiana ekspozycji

Jak dopasować presety?

Po zastosowaniu wybranego presetu najlepiej oceń czy uzyskany efekt Ci odpowiada.

Najlepiej przeanalizować te zagadnienia: 

– czy zdjęcie jest za jasne/za ciemne?

– czy zdjęcie jest prześwietlone?

– czy dane kolory pasują do zdjęcia?

Po wstępnej analizie możesz przejść do ewentualnych poprawek. W tym celu najlepiej użyć ikon na dolnym pasku o nazwie “Światło” i “Kolor

Opcja “Światło“: tutaj możesz popracować nad jasnością zdjęcia i prześwietleniami . Funkcja “Ekspozycja” rozjaśni lub przyciemni zdjęcie. “Podświetlenia” oraz “Biele” pozwolą zapanować nad prześwietleniami, natomiast opcje “Cieniei “Czernie” dodadzą cieni Twojemu zdjęciu.

W przypadku każdej funkcji należy po prostu przesuwać suwakiem w prawo i lewo, kontrolując na bieżąco czy dana zmiana Ci odpowiada.

Opcja “Kolor“: w tym przypadku możesz zmienić temperaturę zdjęcia na bardziej chłodną lub ciepłą. Należy to zrobić za pomocą suwaka o nazwie “Temperatura“. Z kolei funkcje “Jaskrawość” oraz “Nasycenie” odpowiadają za nasycenie kolorów.

W przypadku bardziej zaawansowanej obróbki możesz wykorzystać opcję “Mieszalnik“. To jest to tęczowe kółeczko po prawej stronie czarnego okna z suwakami. Wówczas uzyskasz dostęp do edycji każdego koloru z osobna, możesz balansować nasyceniem niebieskiego, jasnością pomarańczowego itp.

Podsumowanie

Jak dopasować presety?

To są wskazówki bardzo podstawowe i są tak naprawdę wstępem do prawidłowej edycji zdjęcia, ale myślę, że wystarczą Ci do zrozumienia tego, jak działają pesety i jak je dostosować do danego zdjęcia 🙂

informacje poufne dostarczone prosto do Twojej skrzynki

Dołącz dzisiaj!

Dołącz do listy i od razu otrzymaj 20% rabatu na pierwsze zakupy!

Instagram

@esottile.presets

Post a Comment