Presety do Lightroom – w tym wpisie dowiesz się czym są, czy warto je kupować, czy warto pobierać darmowe oraz jak je instalować i dostosowywać do zdjęcia. 

Na początku wyjaśnię krótko działanie presetów – są to zestawienia ustawień, filtry, które można nałożyć za pomocą kilku kliknięć na zdjęcie. Presety standardowo działają w programie Lightroom – i na komputer i na telefon. Presety na oba te programy mają inne rozszerzenie. Na komputerze korzystamy z plików .xmp a na telefonie (w aplikacji Ligthtroom Mobile) wybieramy rozszerzenie .dng. 

Do ustawień, które zawiera preset zalicza się balans bieli, ekspozycja, kontrast, wyostrzenie, nasycenie wszystkich kolorów lub każdego z osobna oraz tony i barwy różnych kolorów na zdjęciu. Za pomocą presetu możemy dodać też ciekawe ziarno, kompletnie odmienić czy uratować nasze zdjęcie oraz nadać mu niepowtarzalnego klimatu! Za pomocą prosetu możesz zachować spójność na zdjęciu, a ten dobrze dobrany pomoże Ci wypracować własny styl. Preset nada zdjęciu profesjonalnego wyglądu oraz sprawi, że obróbka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Warto jednak pamiętać o tym, że każde zdjęcie różni się od siebie. Dlatego też preset można do niego dostosować – rozjaśnić czy przyciemnić. Ale ciągle presety bardzo ułatwiają życie. 

Stworzenie własnych presetów, i wypracowanie swojego stylu nie jest czymś łatwym i nie przychodzi od razu. Mi stworzenie presetów, z których korzystam na co dzień, w swojej codziennej pracy zajęło lata. Początkowo Lightoom był dla mnie czarną magią, a teraz już nie ma żadnych tajemnic. Dlatego też presety są idealną formą nauki, o czym piszę w e-booku – Obróbka bez tajemnic.

Czym jest Lightroom

Lightroom jest programem graficznym przeznaczonym do obróbki zdjęć wykonanych za pomocą aparatu cyfrowego. Można tam obrabiać zdjęcia w formacie .RAW jak i .JPG. Lightroom ma kilka wersji, ale można z niego korzystać na komputerze (na przykład Lighroom Classic CC) oraz na telefonie (Lightroom Mobile – ten program jest darmowy. Można zakupić wersję PRO rozszerzoną o kilka funkcji, ale do satysfakcjonującej obróbki i do korzystania z presetów nie jest to konieczne).

W tym programie obrabiamy zdjęcia za pomocą suwaków – możemy rozjaśnić zdjęcie lub je przyciemnić. Nadać kolorom całkiem innych barw, ocieplić zdjęcie lub pobawić się tonami za pomocą krzywych. Jeżeli chcesz poznać podstawy działania programu, poznać podstawy obróbki zachęcam Cię do zapisu na Newsletter – po zapisie otrzymasz darmowego e-booka dowiesz się tam, jak obrobić zdjęcie bez zbędnej wiedzy o milionach niepotrzebnych funkcji. Otrzymasz też kod rabatowy na zakup pełnej wersji e-booka, o której wspomniałam wcześniej 🙂 

Czy warto kupować presety

Jest to dosyć ciężkie pytanie. To zależy. Czego oczekujesz od obróbki, jaki efekt Ci się podoba i na ile finansowo jesteś w stanie sobie pozwolić.

Według mnie – tak. Profesjonalne presety działają całkiem inaczej niż te dostępne za darmo. Są bardziej dopracowane i dzięki temu są bardziej uniwersalne. Oczywiście zawsze można natrafić na bubel, dlatego warto zawsze poczytać opinie oraz – co bardzo polecam – wysłać przykładowe zdjęcia do autora presetu. W ten sposób możesz sprawdzić czy ten preset Ci się podoba i czy w ogóle pasuje do Twoich wyobrażeń i Twoich zdjęć.

Osobiście, aby dostarczyć jak największą jakość usługi stworzyłam własne, autorskie presety, które możesz znaleźć w moim sklepie. Sama uczyłam się obróbki na zakupionych presetach, wsparłam w ten sposób twórców których prace podziwiam i dzięki temu ukształtowałam swój własny styl. Dlatego polecam inwestowanie w tego typu narzędzia, jęzeli fotografia to Twoja pasja i czy zawód i zależy Ci na dobrej jakości efekcie 🙂

Instalacja i dopasowanie do zdjęć

Po zakupie presetów otrzymasz ode mnie plik z instalacją i wskazówkami dotyczącymi użytkowania. Możesz go również pobrać tutaj. Wszystkie te kroki są bajecznie proste. Preset zainstalujesz w kilka minut a dopasujesz je w maksymalnie drugie tyle. Warto pobawić się efektem końcowym i rozjaśnić zdjęcie lub nadać mu więcej ciepła 🙂 

Osobiście uwielbiam presety i w mojej własnej biblioteczne mam ich bardzo dużo. Ogromną radość sprawia mi ich tworzenie, dzięki czemu poznaję program coraz bardziej i rozwijam swój styl coraz lepiej. Polecam Wam ogromnie tego typu narzędzia, jeżeli zależy Wam na szybkiej i profesjonalnej obróbce – najbardziej oczywiście polecam Wam odwiedziny w moim sklepie 😉

PRESETY

Więcej profesjonalnych, różnorodnych presetów znajdziecie w sklepie

Wasze opinie

Cześć! Ja tylko chciałam powiedzieć, że od czasu premiery używam non stop Twojego presetu Rainy Day! Jesienny pakiet kupiłam trochę na próbę. Nigdy wcześniej nie używałam presetów do obróbki zdjęć. Nawet nie byłam pewna, czy będzie to dobrze wyglądać na moim profilu, ale wiedziałam, że moim zdjęciom brakuje “tego czegoś”. No i cóż. Teraz niczego im nie brakuje. Świetna robota!

Presety to absolutny sztos! Czekam teraz na pogodę i nowe foty! Coś czuję, że ta paczka prześcignie Italy, którą pokochałam miłością szczerą i wieczną!

Mam swoją paczkę, którą pokochałam całym fotoserduchem!

Będę się powtarzać, ale mam wszystkie presety od Anety i postanowiłam poświęcić chwilę, aby napisać opinie! 😀 Mam te presety od dawna i korzystam z nich bardzo często. Szczególnie lubię je na zdjęciach makro i przy złotej godzinie! Polecam! 🙂

Natural Beauty i Glow – kocham sercem całym! Polecam całą paczkę!

Piękne presety! Dziękuję Ci za to, co robisz!

Zakochałam się w tych presetach ❤️ idealne do różnych typów zdjęć ❤️

Piękne, klimatyczne presety! Pasują do wielu zdjęć, ale najbardziej lubię je na zdjęciach natury! Polecam gorąco!

Te presety są niesamowite! Nie sugerujcie się tym, że są dedykowane zdjęciom wiosennym. Pięknie wyglądają na każdych zdjęciach, o każdej porze roku! A to, co robią ze złotą godziną to jakaś bajka!

Kupiłam teraz i aż się nie mogę doczekać jesieni! Już pięknie wygląda na zdjęciach z wakacji, a co będzie za kilka miesięcy to sobie wyobrażam! Cudowne!